„Liski”

To najstarsza grupa w żłobku, licząca 15 dzieci. „Liski” to dzieci bardzo kreatywne, pełne energii i samodzielne. Chętnie współpracują w grupie. Ich ulubione zabawy to układanie klocków i puzzli. Dziewczynki chętnie korzystają z zabaw w kąciku kuchennym. W ciągu dnia dzieci spędzają czas na świeżym powietrzu. Pracują z książkami i na kartach pracy. Często wykonują prace plastyczne różnymi technikami. Raz w miesiącu odbywają się zajęcia z cyklu „Mali odkrywcy”. Przez cały czas towarzyszy im śpiew i muzyka, które umilają dzień. Praca w tej grupie daje wiele radości i satysfakcji. Z dumą my opiekunowie obserwujemy jak nasze „Liski” się rozwijają i pięknie prezentują magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam.

Motto naszej grupy to:

„Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wzbudzajmy aktywność.
Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia.
Nie żądajmy, lecz pokazujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijajmy jego umysł, tak by samo chciało chcieć”.  (J. Korczak)

 

 

„Jeżyki”

To grupa średnia,  licząca 15 dzieci. Są one bardzo ciekawe świata, co powoduje, że zadają wiele pytań dotyczących wszystkiego co je otacza. Lubią śpiewać, malować, wyklejać, grać na instrumentach, a także uwielbiają słuchać bajek czytanych przez ciocie. Natomiast my, opiekunowie, staramy się, aby dzieci otoczone były jak najlepszą opieką oraz czułością. Uczymy ich m.in. współpracy w grupie oraz samodzielności. Pragniemy przekazać im jak najwięcej podczas codziennych,  przebiegających w miłej atmosferze zajęć, podczas których nauka przeplata się ze wspólną zabawą.

 

Myśl, która nam jest bliska w opiece nad dziećmi brzmi:

„Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka.” (Jan Paweł II)

 

„Myszki”

To młodsza grupa naszego żłobka. Dzieci spędzają tutaj czas na wspólnej zabawie oraz ciekawych zajęciach inicjowanych przez opiekunów. Bardzo lubią spacery oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Opiekunowie w swoją pracę wkładają dużo serca, co przekłada się na zadowolenie dzieci i rodziców. Dzieci z uśmiechem przekraczają próg sali, aby czym prędzej oddać się swojej nieograniczonej wyobraźni, oczywiście pod okiem opiekunów. Atmosfera, jaka panuje w naszej grupie sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka jak również wzbogaca ciekawość świata. Nasze pociechy są też świetnymi obserwatorami i szybko uczą się samodzielności, np. podczas jedzenia, mycia zębów, zasypiania.

Naszej grupie towarzyszy myśl:

„Dziecko to nie zbiór komórek – to zbiór naszych uczuć” (M. Kalicińska)

 

„Rybki”

To najmłodsza grupa w naszym żłobku. „Rybki” uwielbiają słuchać piosenek, podskakują, tańczą i wyczyniają wesołe wygibasy.  Zadziwiają nas swoim zapałem oraz energią do tańców i pląsów.  Dzieci w tej grupie chętnie się przytulają i zawsze odwdzięczą się szczerym, pięknym uśmiechem. Podstawowym celem opiekunów „Rybek” jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa.  Dbamy o właściwą opiekę pielęgnacyjną, wychowawczą jak również edukacyjną naszych najmłodszych milusińskich. Podczas różnych zajęć (np.: jedzenie) pozwalamy im na samodzielność, przez co poznają zależności przyczynowo – skutkowe (ubrudzenie się, czy zamoczenie ubranek) i doświadczają otaczającego je świata.  Wspieramy ich indywidualizm, dbając jednocześnie by czuły się częścią wspólnoty.  Chcemy, aby czuły atmosferę, jak najbardziej zbliżoną do domowej, dlatego często dzieci przychodzą z „fragmentem domu rodzinnego” – pieluszką lub maskotką.

W pracy z dziećmi towarzyszy nam myśl:

„Dziecko chce być dobre,
jeśli nie umie-naucz,
jeśli nie wie-wytłumacz,
jeśli nie może-pomóż”. (J. Korczak)